Warning: Undefined array key "bg" in /data/1/5/15c5538c-3e35-4251-bedb-1401943ea0e6/tichelmann.sk/web/wp-content/plugins/dracula-dark-mode-premium/includes/class-enqueue.php on line 428
EkoTopFilm - Tichelmann Skip to main content

Záverečná správa k projektu Ekotopfilm – Envirotopfilm TOUR JAR 2022

Termín: 29. marca .2022 1. júna.2022
Partner: TICHELMANN SK, s.r.o.

Na jar v roku 2022 sme sa vrátili bez obmedzení do kinosál. Platforma funguje celoročne v 50 mestách SR fyzicky v kinosálach, kde doobeda vzdelávame deti a študentov na našom JUNIOR festivale. Na jar 2022 sme navštívili 20 miest.

V rámci tejto časti sme spolupracovali s viacerými speakrami. Prednášali sme o slovenských divokých zvieratách s Tomášom Šmátralom, pralesoch na Sumatre s organizáciou Prales deťom, lesných chodníkoch od Lesmíru, čistých a špinavých zdrojoch energie či kanalizácii a jej znečisťovaní a recyklovaní vody. Mládež mala možnosť sledovať úplne nové animované filmy z celého sveta, ktoré sú úspešné na medzinárodných filmových festivaloch. Začali sme pripravovať pieseň so skupinou Lavagance a deťmi z celej SR, kde pošleme odkaz dospelým, akú by chceli deti planétu Zem o pár rokov. Počet detí, ktoré sa zúčastnili nášho programu bol takmer 15.000. Zapojilo 92 základných a stredných škôl so 708 pedagógmi.

Večer počas premietania sme v kinosálach uviedli filmy o veveričkách po celom svete s názvom Zbláznení do orieškov. Prešli sme sa najväčším národným parkom vo filme Impozantný Yellowstonekde sa zvieratá prispôsobili extrémnym podmienkam. Šokujúcim filmom bol určite dokument Merino boom, kde vyplávala kauza s týraním oviec kvôli vlne. Slovenské filmy nezaostávali za tými svetovo úspešnými. Vo filme Bielokarpatský ovocný poklad sme ukázali dobrovoľníkov, ktorí zachraňujú staré odrody ovocia na Slovensku a zanechávajú ich ďaľším generáciám. Úplnou novinkou je film Motýle Slovenska mokrade a rašeliniská, ktorú sme premietali nielen pre domácich, ale aj zahraničných divákov v Nórsku. Festival bol ako každoročne zadarmo vďaka našim partnerom

V rámci bilaterálnej spolupráce sme rozbehli projekt podporený Grantom EHP a Nórska, kde sme vytvorili filmový a vzdelávací program určený pre ONLINE vysielanie, ktoré sme vyhodnotili z predchádzajúcich rokov ako úspešné. Venovali sme sa predstaveniu slovenských dokumentaristov, ktorí tvoria dlhé desaťročia a sú úspešní v zahraničí, ale aj mladým začínajúcim tvorcom. V online rozhovoroch a workshopoch predstavili svoju tvorbu slovenskí tvorcovia ako Erik Baláž, animátori Ové pictures, animačné štúdio Plutoon, režisérka Viera Čakanyová. Zo zahraničia sme sa rozprávali s Asgeirom Helgestadom. Nórsky režisér má v aktuálnom ročníku nášho festivalu film Kráľovná bez zeme, kde 4 roky sledoval medvedicu Polárku s jej mláďatami. Porozprával nám jeho filmový postup, ale napríklad aj financovanie projektov. Na finále tohto online projektu sa zúčastnil aj samotný veľvyslanec Nórskeho kráľovstva Terje Theodor Nervik. Vysielali sme pre 98.171 divákov zo Slovenska, ale aj Nórska.

PROGRAM JAR TOUR 2022 pre JUNIOR festival:

Zvláštny zločin pána Jaya – V meste, kde je príroda zakázaná spustí malý zločin obyčajného človeka reťaz nečakaných následkov.

Bo a smeti – Naša planéta sa dusí odpadom. Tento odpad sa mení na živú stelesnenú silu, ktorá napáda a narúša krehkú rovnováhu života na Zemi. Pes Bo, odvážny chemik, vymyslí zázračné riešenie, ktoré dokáže prekonať túto strašnú príšeru.

Ekosystém plastov Ekosystém plastov sleduje cestu “nového morského života” v oceánoch a jeho správanie.

Zelený strom Cesta svetom, ktorá ukazuje problémy človeka, ktoré sú výsledkom jeho vlastnej činnosti.

Sprievodný program:

 

Slovenská divoká príroda

Rozprávanie o dôležitosti a kráse divokej prírody a jej zvieracích obyvateľoch. Cieľom prednášky je priblížiť mladej generácii ekosystém lesa mierneho pásma. Žiaci sa dozvedia o význame predátorov v našej krajine a ich nenahraditeľnej úlohe v prírodnom spoločenstve. Nahliadneme do života vlka dravého, rysa ostrovida alebo medveďa hnedého a zbavíme sa zbytočných strachov a predsudkov voči týmto fascinujúcim šelmám. Prezentáciou vás prevedie Tomáš Šmátrala z organizácie Prales deťom.

Čo straší v kanáloch?

Počuli ste niekedy o tukovej príšere? Pozreli sme sa na to, čo straší v kanalizácii. Nie, nie je to netvor. Najväčšie problémy kanalizácii spôsobuje človek. Vlhčené utierky, olej, zvyšky jedla, kontaktné šošovky, či lieky a chemikálie nepatria do toalety, aj keď je to odpad. Ale ako sa ho správne zbaviť?

Čistá, či špinavá?

Animovaná online prezentácia hovorí o najčistejšej forme energie, ktorú dokáže človek vyrobiť. Elektrina nám uľahčuje život, ale prináša aj problémy. Pozrite si proces výroby elektrickej energie a jej cestu až do domácností. Ako prenášame elektrický prúd? Viete kam vedú káble z vašej zásuvky? Ktoré elektrárne majú najnižšiu a najvyššiu uhlíkovú stopu? Aké sú prírodné zdroje, ktoré vie ľudstvo využiť. Na tieto otázky si odpovieme s Gaiou z Energolandu.

FILMOVÝ PROGRAM JAR TOUR 2022 pre VEREJNOSŤ:

Zbláznení do orieškov – Tajný život veveričiek Veveričky žijú v mimoriadne rozmanitých biotopoch a ich domovom sú mestá, púšte, hory, ako aj arktické oblasti. Niektoré dokážu lietať, iné zas plávať, ďalšie žijú na stromoch alebo v podzemí, iné milujú sneh alebo rozpálené púšte. Od najväčšej veveričky po najmenšiu je rozmanitosť týchto hlodavcov skutočne ohromujúca. Tento špičkový prírodopisný film vám ukáže niektoré z najviac fascinujúcich druhov veveričiek na svete a aj to, ako sa úspešne udomácnili extrémnych podmienkach a v ľudskej spoločnosti. V zábavných sekvenciách zistíte čo majú všetky druhy spoločné a čo ich robí tak výnimočnými.

Impozantný Yellowstone – Oheň a ľad

Zima v Yellowstone. Husté sneženie a teploty 50 stupňov pod nulou sú v kontraste s horúcimi gejzírmi podzemných síl; dramatické ukážky akoby z iného sveta. So sprievodcom Billom Pullmanom sa vydáme na cestu nekonečnými snehovými poliami, ukážeme vám „diamantový prach“, prebrodíme rieky zohriate geotermálnymi prameňmi. Poďte s nami žasnúť nad divočinou parku a pozrite sa ako sa živočíchy prispôsobili extrémnym podmienkam, aby kruté zimy prežili.

Bielokarpatský ovocný poklad

Biele Karpaty nie sú len útočiskom pre tisíce druhov rastlín a živočíchov, ale aj pre stovky starých a krajových odrôd jabloní, hrušiek, čerešní či sliviek. Hovoria vám niečo názvy ako Dúhotnatka, Medovka, Maškrtka či Holubička? Možno nie ale vedzte, že sa za nimi skrývajú storočia šľachtiteľstva a života našich predkov v lone prírody. Tieto odrody v sebe nesú množstvo nezameniteľných chutí, vôní a ďalších vlastností, ktoré ich predurčujú na rôzne spôsoby použitia od priamej konzumácie až po sušenie či pálenie. Kvôli nezáujmu o hospodárenie sa nám žiaľ začal tento vzácny genofond vytrácať priamo pred očami. Tunajší ochranári sa však rozhodli zachrániť ho. Tento 54 minútový dokumentárny film vás prevedie krajinou plnou farieb, vôní a chutí a ukáže vám ľudí, vďaka ktorým ešte stále zostávajú živou súčasťou Bielych Karpát.

Merino boom – pravá cena hebučkej vlny

Vlna oviec merino je čoraz populárnejšia. S 88% je Austrália jej najväčším producentom na svete. Na dobrých životných podmienkach zvierat však na väčšine austrálskych fariem nezáleží. Aby sa vyprodukovalo čo najviac vlny, ovce sú celkom prešľachtené. Viac záhybov pokožky produkuje viac vlny. Problémom je, že záhyby kože priťahujú červy. Aby sa tomu zabránilo, záhyby sa pri konečníku odrežú – zvyčajne bez anestézie. ZDFzoom si kladie otázku: Koľko utrpenia sa skrýva za výrobou merino vlny a ako môžu spotrebitelia zistiť, či zviera, z ktorého majú výrobok netrpelo?

Zoznam miest jarnej tour 2022:

Bratislava – Ružinov, Krupina, Detva, Lučenec, Hlohovec, Piešťany, Brezno, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Nitra, Galanta, Sereď, Dunajská Streda, Modra, Skalica, Holíč, Senec

Médiá:

Spolupracujeme s lokálnymi médiami v každom meste našej tour. Na jar 2022 sa plagáty, program alebo tlačové správy objavili a 31 rôznych lokálnych stránkach a objavili sme sa v 9 lokálnych televíziách na Slovensku. Vďaka Vám dokážeme inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii k otázkam trvalo udržateľného rozvoja. Ďakujeme za prejavenú dôveru a Vašu podporu.

Peter Lím, CEO